V rámci aliancie európskych univerzít Ulysseus bola realizovaná ďalšia z podnetných aktivít, ktorá podporuje rozvoj digitalizácie a kreatívneho priemyslu. Blended Intensive Programme (BIP) so zameraním na vizualizáciu dát s názvom „Creative Digital Tools / Data Visualization (Course #1)“ bol organizovaný alianciou Ulysseus pod vedením Fakulty umení a Ekonomickej fakulty TUKE s podporou Erasmus+. Edukačný program bol zameraný na zručnosti v oblasti vizualizácie dát a bol určený najmä pre študentov ročníkov bakalárskeho a magisterského štúdia. Hlavná časť programu sa uskutočnila v priestoroch UVP Technicom TUKE od 14. do 18. októbra 2024 a od 21. októbra bola doplnená o online vzdelávaciu časť. Program BIP poskytol zahraničným študentom skúsenosť s medzinárodným prostredím, ponúkol prístup k súčasným digitálnym nástrojom pre kreatívne spracovanie dát, zároveň tiež ponúkol reflexiu viacerých spoločenských aspektov. Súčasťou programu bola panelová diskusia na tému vizuálnej identity a vizibility, ako i samotnej propagácie projektu Ulysseus. V rámci tejto časti prebehla interaktívna diskusia s hlavným manažérom pre disemináciu projektu – Nachom Sáenzom a projektovým manažérom Ulyssea pre TUKE, Ing. Viliamom Fedákom, MBA.
Formát BIP na Technickej univerzite v Košiciach prepojil virtuálne webináre s praktickými aktivitami, čím ponúkol účastníkom cenné skúsenosti a netradičnú formu edukácie. Potvrdzuje to aj jeden z koordinátorov projektu, doc. Richard Kitta, ArtD. (FU TUKE) – „V rámci tímových projektov boli realizované viaceré zadania na tému vizualizácie dát. Pod vedením domácich a zahraničných lektorov sa študenti mohli venovať rôznym technikám, pričom mali možnosť využiť vlastnú invenciu a rozvinúť svoje kritické myslenie.“ Pracovné skupiny študentov sa oboznámili s rôznymi softvérovými nástrojmi a naučili sa vytvárať interaktívne a vizuálne atraktívne prezentácie. „Záver fyzickej časti BIP patril komentovaným prehliadkam prezentácií prác vo výstavnom priestore UVP Technicom. Študenti aj lektori ocenili príležitosť vyskúšať si predstavenie projektu naživo, netradičným spôsobom“ – poznamenáva ďalšia koordinátorka projektu, Ing. Manuela Raisová, PhD. (EkF TUKE).
Program Blended Intensive Programme, realizovaný na Technickej univerzite v Košiciach, podporuje interdisciplinárnu spoluprácu a kultúrnu výmenu a prepája študentov a pedagógov z univerzít nielen v sieti Ulysseus. Dôkazom toho, že ani táto stránka BIP-u neostala bez povšimnutia, sú aj reakcie samotných študentov z partnerských univerzít konzorcia Ulysseus:
„Táto skúsenosť bola skutočne nezabudnuteľná. Nielenže som získala cenné vedomosti presahujúce rámec mojej odbornosti, ale zároveň som si na tejto ceste našla mnoho nových skvelých priateľov.“ (Hongru Tian – Čína, Université Côte d’Azur)
„Spoznala som mesto Košice a nových ľudí. Ak sa niekedy naskytne príležitosť opäť sa zúčastniť BIPu TUKE, nenechám si to ujsť.“ (Sophia Schwarz, MCI | The Entrepreneurial School®)
„Veľa som sa naučila, nielen o vizualizácii údajov, ale aj o sebe. Vážim si podporu koordinátorov z TUKE.“ (Belén Cisneros Juaréz – Mexiko, Univerzita Côte d’Azur)
K nim sa, vo svojich vyjadreniach, pridávajú aj študentky a študenti z iných európskych univerzít, ktorí sa podujatia zúčastnili a tým prispeli k naplneniu interkulturálnej stratégie projektu:
„Ďakujem za možnosť vidieť krásne mesto Košice a byť súčasťou programu. Čas strávený na univerzite medzi ostatnými zahraničnými študentmi bol skvelý, teším sa na návrat.“ (Rebecca Valge, Estonian Aviation Academy)
„Spoznala som úžasných ľudí z celého sveta. BIP na TUKE má u mňa svoje špeciálne miesto.“ (Prarthana Shivakumar – India, Kaunas University of Technology)
„Ďakujem za úžasné zážitky počas programu Erasmus BIP. Čas strávený v Košiciach som si naozaj užil a získal cenné vedomosti. Vďaka vášmu úsiliu to bola nezabudnuteľná príležitosť na vzdelávanie.“ (Martin Krčma, Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne)
Projekt BIP so zameraním na vizualizáciu dát už teraz čaká na svoje pokračovanie. Jeho cieľom je pripraviť študentov rôzneho zamerania pre prax v nových, rozvíjajúcich sa odvetviach, ako napríklad kreatívny priemysel, ale i v ďalších príbuzných oblastiach. To si bude vyžadovať najmä vyššiu mieru odbornej komunikácie a rozvoj medziodborovej spolupráce v kontexte súčasnej Európy.
Viac informácií: