júl 2024

Erasmus Traineeship v Ľubľane

„Už v úvode môžem prezradiť, že pôsobenie na tejto univerzite mi ponúklo veľké množstvo akademických príležitostí v rámci budúcej vedeckej spolupráce.“

Samuel

Miesto pobytu: Ľubľana, Slovinsko

Hodnotenie Erasmus pobytu

Erasmus, most, ktorý prepája kultúru a vzdelanie, otvára dvere do sveta obohacujúcich zážitkov a skúseností. Ide o dobrodružstvo, ktoré spočíva v stretnutiach s novými ľuďmi, myšlienkami a pohľadmi na svet. Ja som takéto jednomesačné dobrodružstvo absolvoval v rámci programu Erasmus+ Traineeship na Strojníckej fakulte Univerzity v Ľubľane, konkrétne v laboratóriu tvárnenia (Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo, Laboratorij za preoblikovanje LAP) pod vedením prof. Pepelnjaka.

Ako to už na Erasme býva, nikdy to nie je iba o štúdiu. Začnem ale presne tam. Už v úvode môžem prezradiť, že pôsobenie na tejto univerzite mi ponúklo veľké množstvo akademických príležitostí v rámci budúcej vedeckej spolupráce. Prehĺbenie vzťahov s prestížnou fakultou je vždy cennou príležitosťou, a som rád, že práve v tomto smere sme našli prípadný prienik spolupráce v hľadaní riešení a o možnostiach, ako prilákať tých najlepších študentov na štúdium strojárstva.

Pôsobenie v laboratóriu tvárnenia predstavovalo výzvu, ktorá mi umožnila rozšíriť svoje vedomosti z oblasti simulácií tvárniacich procesov v simulačnom programe ABAQUS, ako aj pri využívaní neurónových sietí (Neural Network) a metódy Random Forest. Všetky tieto poznatky prispeli k obohateniu môjho výskumného pohľadu, objavovaniu moderných výskumných techník a metodológie. Cenná skúsenosť, ktorá veľkou mierou obohatila aj moju dizertačnú prácu.

Laboratórium tvárnenia, Strojnícka fakulta Univerzity v Ľubľane

Skvelou príležitosťou a overením svojich jazykových skúseností je pobyt v zahraničí. Hoci so Slovinskom patríme do jednej jazykovej rodiny, dorozumieť sa s miestnymi je minimálne pre nás, mladšiu generáciu, veľmi náročné. Neostáva nič iné, len „speakovať“ po anglicky. Neustála komunikácia v tomto jazyku výrazným spôsobom prispela k zlepšeniu mojich komunikačných schopností. Cennou skúsenosťou boli predovšetkým rozhovory využívajúce odbornú terminológiu. Takže, let´s speak English. Netreba sa báť. Ako povedal môj tútor prof. Pepelnjak: „Najpoužívanejším jazykom je gramaticky nesprávna angličtina.“

Ako som už v úvode napísal, Erasmus+ predstavuje taktiež šancu spoznávať nové krajiny, ľudí či kultúru. V takomto duchu sa niesol aj môj pobyt v Ľubľane. Toto mesto ma ako človeka, ktorý pravidelne cestuje a spoznáva nové krajiny, očarilo od prvého okamihu. Malé, študentské, s výbornou atmosférou a historickým nádychom. V priebehu jedného dňa sa okamžite zorientujete a cítite sa ako doma. A hoci tie najväčšie talizmany mesta si prezriete v priebehu víkendu, Ľubľana vás stále prekvapí niečím novým, niečím, čo vás uchváti. Nech už ste fanúšik nakupovania, prírody, nočného života alebo len milujete dobré jedlo.

Ak by vás predsa len Ľubľana omrzela, skvelá poloha tohto mesta vám umožní počas víkendov podnikať výlety do okolitých miest. Ja som víkendy využil na výlety do Trieste, Benátok či na slávne slovinské jazero Bled. O týchto miestach počul už zrejme každý. Na mojom „Bucket liste“ boli veľmi dlho, a takúto príležitosť nešlo odmietnuť.

Ako hodnotím celé svoje pôsobenie na Erasme v Slovinsku? Určite na jednotku. A to predovšetkým vďaka ľuďom, s ktorými som mal možnosť celý mesiac spolupracovať, diskutovať, získavať poznatky alebo len rozoberať ďalší famózny výkon Luku Dončića v NBA. Slovinsko je krásna, moderná krajina, ktorá vás určite prekvapí svojou rozmanitosťou. A ak by ste chceli zmenu, pretože káva v bufete vám veľmi nelahodí, môžete si z Ľubľany odskočiť na legendárne Capo in B v Trieste.

Ing. Samuel Vilkovský, Strojnícka fakulta TUKE