júl 2023

Erasmus v Rakúsku: Splnenie sna o zahraničnom pobyte

„Erasmus ma naučil nebáť sa byť samou sebou. Rozprávať aj keď zle, lebo vedzte, že vždy sa nájde niekto kto bude rozumieť aj tej vašej hatlanine.“

Petra

Miesto pobytu: Graz, Rakúsko

Hodnotenie Erasmus pobytu

Zúčastniť sa zahraničného pobytu ako je Erasmus bol vždy môj veľký sen. Už od základnej školy som snívala jedného dňa ísť za hranice Slovenska na viac ako dva týždne a podarilo sa. Minulý rok som si doslovne vymodlila Erasmus v Rakúsku. Možno to nie je veľmi ďaleko ale ja verím, že to bolo Božie vedenie ísť práve tam. Mesto Graz sa nachádza približne 2 a pol hodinky vlakom od Viedne v blízkosti hraníc so Slovinskom. Je to krásne, historické o niečo väčšie mesto ako Košice. Príroda v okolí Grazu je niečo čo určite musíte vidieť a zažiť. No mňa najviac oslovila ich historická pamiatka Schlossberg, ktorá je dominantou tohto mesta a určite ju neprehliadnete, keďže sa nachádza na kopci v strede mesta a je z nej nádherný výhľad na všetky svetové strany. Zo Schlossbergu ste všade veľmi rýchlo aj vďaka tunelu, ktorý cez neho vedie a spája mestský park s centrom mesta. V horúcich letných mesiacoch sme s ostatnými Erasmus študentmi radi trávili čas práve v tomto parku. Svojou rozlohou ponúkal veľa možností ako sa zabaviť. My študenti sme veľmi obľubovali hry ako frisbee, bedminton, futbal alebo ako forma relaxu sme často organizovali hromadné pikniky, na ktorých sa zúčastňovalo aj viac ako 50 ľudí. Môj najkrajší piknik bol práve deň pred ohlásením korona prázdnin, kedy sa nás stretlo v parku okolo 30 ľudí z rôznych univerzít a krajín, kde sme hrali spomínaný frisbee a k tomu sa k nám sem tam pridal aj psík, ktorému sa táto hra veľmi páčila no myslím, že o to viac keď sme ho všetci naháňali. Aj napriek tomu, že môj pobyt vďaka korone trval dokopy len 7 týždňov môžem povedať, že som zažila nezabudnuteľné zážitky a stretla mnoho skvelých ľudí.

Moje prvé dojmy boli zmiešané asi ako u každého študenta, ktorý sa prvýkrát ocitne sám vo veľkom svete. No hneď po prvom stretnutí s Erasmus študentmi som vedela, že nie som v tom sama a pocity aké mám sú úplne prirodzené a pochopiteľné.  Mne osobne veľmi pomohlo prihlásiť sa na kurz nemeckého jazyka, ktorý trval 2 týždne a končil týždeň pred začiatkom školy. Na kurze som spoznala ľudí, ktorí sa neskôr stali mojimi kamarátmi a spolužiakmi. Aj keď samotný kurz mi nepomohol zlepšiť moju nemčinu, paradoxne to bol skvelý kurz na zlepšenie angličtiny a vďaka nemu som začala rozprávať po anglicky viac sebaistejšie, bez pocitu hanby alebo akejkoľvek kontroly, či tá veta je správna/nesprávna. Po kurze sme často spolu s ostatnými študentmi trávili čas na obede v budove nazývanej Mensa. Kde ste mohli často ochutnať tradičné rakúske Spätzle (podobné bryndzovým haluškám) alebo Schnitzel za veľmi priaznivé študentské ceny. Avšak čo som si ja veľmi obľúbila boli spoločné večery, kde sme hrali spoločenské hry a preto sme ich nazvali boardgames nights.

Čo sa týka ešte študentského života v Grazi, každá streda patrila Erasmus študentom a naše miesto stretávania bolo v bare Brau 32, kde si mal ako študent zľavu na obľúbený nápoj študentov (pivo) až jedno euro. Čo už je slušná ponuka.

Štúdium v Grazi vzhľadom na aktuálnu situáciu netrvalo dlho, avšak môžem povedať, že sa veľmi nelíšilo od hodín na našej univerzite. Všimla som si jedine, že najväčší dôraz dávali na aktivitu, ktorú hodnotili bodmi a nielen jedným ale často keď bola dobre položená otázka alebo správne zodpovedná, študent mohol získať kľudne aj viac bodov za hodinu. Taktiež mnoho učiteľov, vyzývalo študentov, aby body získavali dobrovoľnými domácimi úlohami alebo účasti na online diskusiách na vybrané témy. Aj keď to bolo pre mňa stresujúce, myslím, že to v konečnom dôsledku pomôže človeku nebáť sa vyjadriť svoj názor aj pred väčšou skupinou neznámych ľudí.

Na koniec by som chcela povedať, že Erasmus je skvelá príležitosť spoznať samého seba. Objaviť v sebe nepoznané, často sa dostanete do situácií kedy si musíte pomôcť rukami nohami ale presne v tej chvíli kedy ste prekonali strach neznámeho zistite, že vás to posunulo vpred a vy budete len vďačný, že prišli tieto krízové situácie. Erasmus ma naučil nebáť sa byť samou sebou. Rozprávať aj keď zle, lebo vedzte, že vždy sa nájde niekto kto bude rozumieť aj tej vašej hatlanine. Nakoniec chcem povedať, že nikdy nedovoľte niekomu, aby vám zničil vaše sny. Máte jedinečnú príležitosť vidieť svet, zistiť, že to čo ste čítali alebo vám niekto povedal je pravda a verte mi odpovede, ktoré nájdete zmenia váš život a pohľad na tento svet.

Mojím najväčším prínosom bolo, že som získala nádej, že svet je plný krásnych a dobrých ľudí, a aj keď si myslíte, že ste stratený práve v tej chvíli je všetko tak ako má byť. Preto sa nebojte a vykročte do tohto neznámeho dobrodružstva nazývaného ERASMUS.

Petra