21 júl 2023

Postrehy zahraničných Erasmus+ študentov z ich Erasmus+ mobility na TUKE v AR 2022/2023

Aline Zhang, Université de Technologie de Compiègne, Francúzsko

1.Prečo si si vybrala Košice?

Veľa mojich kamarátov tu už bolo v rámci Erasmus projektu a všetci mi o svojom semestri povedali veľa skvelých vecí. Vytvorili zoznam svojich postrehov, rád a odporúčaní, čo treba vidieť alebo robiť a veľmi mi pomohli naplánovať môj Erasmus. Stále spomínali, že je to najlepšie miesto na Erasmus v Európe, tak som sa o tom chcela presvedčiť na vlastné oči! (Aktualizácia: neklamali!).

1. Ako sa ti zatiaľ páči tvoja mobilita?

Veľmi sa mi tu páči, je to veľká zmena oproti môjmu životu vo Francúzsku, ale všetko je  skvelá skúsenosť. Mám veľa času na svoje záľuby a cestovanie a stále stretávam nových ľudí, ktorí sú ku mne veľmi láskaví a milí. Mám veľmi rada aj predmety, ktoré študujem, hoci vo Francúzsku som ich zvyčajne nenávidela, pretože mi bolo umožnené vybrať si predmety na rôznych TUKE fakultách a veľa sa na nich naučím.

1. Čo by si rada zažila/videla počas svojej mobility na TUKE?

Chcela by som viac cestovať a objavovať nové mestá s ostatnými Erasmus študentmi. Taktiež milujem lyžovanie, takže možno by ma ohúril nejaký lyžiarsky zájazd.

1. Odporučila by si Erasmus aj iným študentom? Ak áno, prečo?

Áno! Myslím si, že je to skvelá príležitosť na oddych od svojej domovskej krajiny. Určite zažijete nezabudnuteľný semester a objavíte veľa skvelých vecí. Stačí povedať áno novým veciam, nebáť sa a som si istá, že nebudete ľutovať.

Filipe Albernaz de Carvalho, Instituto Superior de Engenharia do Porto, Portugalsko

1.Prečo si si vybral Košice?

Košice som si vybral najmä kvôli rovnocenným kurzom, ale aj kvôli úžasnej blízkosti prírody. V blízkosti mesta je veľa dobrých miest na turistiku. Príjemným plusom je centrálna poloha Košíc na spoznávanie iných krajín.

1. Ako sa ti páči zatiaľ tvoja mobilita?

Je to úžasné, adaptácia bola neuveriteľne jednoduchá a integrácia bola ešte lepšia, hlavne vďaka mnohým podujatiam, ktoré pripravili členovia ESN. Profesori sú naozaj milí a nápomocní.

1. Čo by si rád zažil/videl počas svojej mobility na TUKE?

Chcel by som spoznať kultúru a tradície a vidieť všetky super prírodné miesta na Slovensku.

1. Odporučil by si Erasmus aj iným študentom? Ak áno, prečo?

Na 100% odporúčam absolvovať Erasmus, tie dvere, ktoré otvára a množstvo skúseností, ktoré získate za tak krátky čas, sú neuveriteľné. Skutočne si myslím, že Erasmus je jedna z najlepších skúseností, ktoré počas školských rokov získate.

María del Mar Morato Gómez, Univesrsidad de Sevilla, Španielsko

1.Prečo si si vybrala Košice?

Pretože som chcela ísť na úplne iné miesto. Myslím tým iné počasie, kultúru, jazyk.. A myslela som si, že Slovensko nie je príliš známe ako Taliansko alebo Poľsko a chcela som ho spoznať.

1. Ako sa ti páči zatiaľ tvoja mobilita?

Je to naozaj veľmi kompletné. Je tu veľa miest, kam ísť, každý deň máme nejaké aktivity s ESN, prihlásila som sa do univerzitného basketbalového tímu a zistila som, že Slováci milujú turistiku a teraz ju milujem aj ja. Ešte som nemala čas sa nudiť!

1. Čo by si rada zažila/videla počas svojej mobility na TUKE?

Hmm, mám niekoľko vecí, ktoré chcem urobiť počas svojej mobility: chcela by som sa naučiť po slovensky, vedieť chodiť do supermarketu a rozprávať sa s ľuďmi (základy), naozaj by som chcela spoznať celé Slovensko, mestá, hory, mestečká, hrať hokej, korčuľovať na ľade, turistiku..

1. Odporučila by si Erasmus aj iným študentom?

Áno!!! Nedávno sa ma jedna Španielka opýtala, či by sem mala prísť a ja som jej povedala: Samozrejme!!! TUKE je úžasná univerzita, je to naozaj veľký kampus a má veľa vecí, ktoré sú veľmi zaujímavé. Okrem toho Slovensko bolo pre mňa veľkým objavom, ľudia sú oveľa srdečnejší, než som si myslela. Košice sú nádherné mesto s naozaj peknými miestami. Výlety sú super zaujímavé a zábavné. Takisto je to naozaj dobré miesto na návštevu iných krajín. Lístok na autobus môžete kúpiť len za 15€ a vlakom môžete cestovať zadarmo po celom Slovensku.

Grzegorz Krajewski, Wydarzenia akademii sztuki wojennej, Poľsko

1.Prečo si si vybral Košice?

Vybral som si Košice, pretože som počul od kamaráta zo Slovenska, že je to pekné miesto pre Erasmus. Okrem toho má univerzita TUKE fakulty, ktoré mi umožnili prísť s priateľmi. Taktiež sa mi páči, že Košice sú malé mesto, kde mám všetko blízko, čo mi po živote vo Varšave oveľa viac vyhovuje.

1. Ako sa ti zatiaľ páči tvoja mobilita?

Mobilita sa mi zatiaľ veľmi páči. Univerzita je skvelá, internát oveľa lepší, ako som očakával, ľudia sú priateľskí a ESN organizuje veľa podujatí, kde sa môžem integrovať s ostatnými študentmi. Keby som mal silu, mohol by som každý deň spoznávať nových ľudí z programu Erasmus a Slováci hovoria dobre anglicky.

1. Čo by si rad zažil/videl počas svojej mobility na TUKE?

Počas mobility by som chcel spoznať čo najviac ľudí, prehĺbiť si vedomosti o ich kultúrach, vymeniť si poznatky o svete, jazykovo rásť a rozvíjať svoje ,,soft skills“  a zároveň sa baviť.

1. Odporučil by si Erasmus aj iným študentom?

Určite by som odporučil ísť na Erasmus. Keďže som už išiel niekoľkokrát, som chodiacim príkladom toho, že je to tá najkrajšia skúsenosť. Vrátane zahraničných stáží a projektov je to moja siedma mobilita v rámci programu Erasmus. To, že som šiel na prvý Erasmus, mi úplne zmenilo život. Vďaka zručnostiam a vedomostiam, ktoré som počas týchto pobytov získal, som sa rozvinul ako človek a mám iný pohľad na život. Erasmus ukazuje, že štúdium môže byť naozaj zábavné, a že sa môžete rozvíjať nielen v oblasti, ktorú študujete.

Autori:

Ing. Natália Vašková, PhD.

Ing. Michaela Blašková